Не се среща естествено в храната, но често се добавя към преработени храни и се използва в мултивитамините.
Фолиевата киселина обаче трябва да се превърне в активен витамин В9, известен като 5-MTHF фолат, преди тялото ви да може да го използва.
Това е процес в четири стъпки, който изисква няколко ензима, включително един, наречен MTHFR.
Някои хора имат генетични мутации, които правят техните MTHFR ензими по-малко ефективни при превръщането на фолиевата киселина в 5-MTHF.
Това може да доведе до натрупване на фолиева киселина в кръвта, което е свързано с отрицателни здравословни резултати при някои хора, включително лош имунитет, намалена мозъчна функция и повишен растеж на съществуващите ракови заболявания
Изследванията показват, че повечето хора не ядат достатъчно храни, богати на естествени фолати, за да задоволят нуждите си.
Поради това много страни, включително САЩ и Канада, сега добавят фолиева киселина към рафинираните зърнени продукти, като бяло брашно, хляб и зърнени храни.
В САЩ тази практика увеличи консумацията на фолати с 28% и намали степента на недостиг на фолати – измерена с количеството на фолат в червените кръвни клетки – от 39% на по-малко от 4% от населението.
Тъй като повечето хора консумират както естествени, така и синтетични форми на фолат, изискванията са описани като „диетични еквиваленти на фолати“ (DFE)
1 mcg естествен фолат от храна = 1 DFE
1 mcg синтетична фолиева киселина, приета с храна = 1.7 DFE
1 mcg синтетична фолиева киселина, приета на празен стомах = 2 DFE
Референтният дневен прием (RDI) на фолат е 400 mcg DFE за възрастни и 600 mcg DFE по време на бременност.
Признаците и симптомите на недостиг на фолиева киселина включват:
- Повишени нива на хомоцистеин в кръвта
- Мегалобластна анемия, вид анемия с увеличени червени кръвни клетки
- Умора
- Слабост
- Раздразнителност
- Задух
Вземете фолиева киселина под формата на фолат сега от доказали се производители като Now Foods, Solgar, Jarrow Formulas, Doctor’s Best и други.